Nemožnosť praktizovať buddhizmus

Buddhizmus má veľmi radikálne učenie: neexistuje žiaden proces, je len tento okamih. Stále ste v tomto okamihu, ale myslíte si, že nie ste. To je všetko. Povedzte mi pravdu: má vôbec niekto minulosť? Ak mi prinesiete hoci len jednu molekulu minulosti, získate Nobelové cenu za fyziku. Môžete myslieť na minulosť, ale nikdy ju nemôžete dosiahnuť. To isté platí pre budúcnosť. Buddhizmus hovorí, že minulosť je sen a budúcnosť je len sen. Možno je to dobrý sen, možno zlý, ale je to len sen. Ak pretnete všetko myslenie, minulosť a budúcnosť sú rovnaké. Je to veľmi zaujímavé. Znamená to, že nikdy nemôžete cvičiť buddhizmus. Nie je to možné.

Hovoríme “cvičiť buddhizmus” alebo “zenový výcvik či prax”, ale to je chyba. Tu je dôvod: cvičili ste niekedy na klavíri? Matka vám hovorila: ” Musíš večer sedieť za klavírom a dvadsať minút cvičiť.” A tak ste si sadli a začali cvičiť: ding, ding, ding … Nazývame to cvičením či praxou. Ale čo ste v skutočnosti robili?
Hrali na klavír. Celý váš život je takýto. Hovoríme: “Idem trénovať basketbal.” Keď som bol mladý, stále som chodil trénovať basketbal. Ale keď sa tam dostanete, čo naozaj robíte? Hráte basketbal. My to len nazývame tréningom.

To isté platí pre cvičenie buddhizmu. Nie je to cvičenie – je to váš život z okamihu na okamih.

Zenový majster Dae Kwang