Veslovanie našej lodi múdrosti

Ak sa pozeráme na tento svet, láme nám to srdce. Musíme mu dôverovať. Z toho zlomeného srdca krváca múdrosť a súcit. A musíme to privítať. Vitajte v zlomenom srdci. Zenový majster Seung Sahn by nám povedal: „Umiestnite svoju prax tam, kde je bod bolesti.“ Tento nápad mi zachránil život.

Nezáleží na tom, aké nepríjemné to je, jednoducho umiestnime svoje Neviem presne tam, kde je bolesť. Je to znamenie. Toto je „veslovanie našej lode múdrosti“, dobre? Je to prastará metafora. Veslujeme túto loď pradžňá, loď múdrosti. Je to táto aktivita, spočívajúca v hľadaní bodu bolesti a umiestňovaní našej pozornosti do tohto miesta, do nášho Neviem. Čo je to? Mať takúto odvahu, to je veslovanie lode múdrosti. A nerobíme to len počas ceremónie. Nerobíme to len počas ústrania. Robíme to celý deň. A tomu sa dá dôverovať.

Sútra srdca hovorí: „Avalókitéšvara, hlboko praktizujúc…” Vy ste Avalókitéšvara. Vy ste Kwan Seum Bosal.

Pozrite sa hlboko do bodu bolesti a objaví sa presne to, čo treba urobiť. Ľudia na to prirodzene prídu. Moja rodina sa o seba prirodzene starala najlepšie, ako vedela. Takže to, čo sa javí ako „zlomené“, je to, vďaka čomu sa stávame celistvými. A keď budeme veslovať túto loď múdrosti, unavíme sa. Alebo budeme chorí, či budeme mať priveľké bolesti, aby sme ďalej veslovali. Takže si odpočinieme. A veslovať bude zase niekto iný. Keď sa budeme cítiť silnejší, môžeme sa opäť chopiť vesiel.

Majster dharmy Tim Colohan JDPSN