Srdce múdrosti

Študent:
Nedávno som mal nejaké starosti a ocenil by som preto tvoju radu. Starosti som mal so spôsobom môjho života. Pracujem pre korporáciu a každý deň počúvam, ako potrebujeme zarobiť viac peňazí, prinútiť ľudí, aby kupovali viac a máme robiť to, čo je pre spoločnosť najlepšie. Je obzvlášť citlivé a nevyvážené takto tlačiť na ľudí bez ohľadu na to, čo je pre nich správne.

Viem, že takto to funguje všade, nielen v našej firme. Som súčasťou spoločnosti, ktorá podporuje nestriedmosť, konzum, prílišnú snahu o to byť iný a zarábať stále viac penazí.

Neviem, ako by veci mali alebo nemali byť, ale zdá sa mi to byť veľmi nevyvážené. Je veľmi ťažké žiť jasne a autenticky spôsobom, ktorý tento cyklus nepodporuje.

Viem, že v pôvodnej podobe je toto len písanie na klávesnici a vyžarovanie obrazovky monitora. No stále mám pocit, že táto cesta nie je v rovnováhe.

Neviem, čo mám robiť. Nikdy som to nevedel. Chcem len kričať, keď si uvedomím, že sme samých seba uväznili v kolobehu klamov a utrpenia.

Zenový majster Jok Um:
Tvoje buddhistické meno je “Jasná podstata”. Najlepšie bude začať z tohto miesta. Svoj talent zapožičiavaš spoločnosti, ktorá ponúka vzdelanie na dosahovanie zisku. Keďže pre nich pracuješ, zvyšuje sa tvoje vnímanie toho, ako sa to odohráva, čo je toho základom a aké to má účinky. Tvoje nepohodlie je centrom srdca múdrosti. Ukloň sa svojim učiteľom. Začni novú cestu hlbokým pochopením súčasnej cesty.