Prax v procese hlbokých zmien

Drahá sangha,

V roku 2020 vstupujeme do nového desaťročia. V tomto svete dochádza exponenciálnou rýchlosťou k mnohým zmenám. V priebehu prirodzeného procesu dobro prichádza so zlom. Sledujeme chvályhodné úspechy vo vede a technike súčasne s častejšími a nepredvídateľnými katastrofami, súvisiacimi s klímou a teraz celosvetovo s Covid-19, ktorý spôsobuje mnoho utrpenia. Na viacerých miestach sa zjavujú politické a hospodárske otrasy. Mnoho vecí sa neustále mení, mení, mení. V budúcnosti sa môžu objaviť väčšie problémy. Zlá situácia je však dobrá situácia. Dobrá situácia je zlá situácia. Naša narastajúca zlá situácia nám teda môže pomôcť nájsť Veľkú cestu.

Buddha nás učil viacej, ako len získať dobrý život. Keď vidíme utrpenie v sebe samom a okolo seba, musíme si položiť veľkú otázku: Čo je to? Čo je život? Čo som? Teraz je ten pravý čas zasiahnuť hlboko do svojho srdca a mysle a prebudiť sa. Prebudiť svoju pravú podstatu k nekonečnému potenciálu, ktorý v sebe máme, aby sme pomohli druhým. Starajme sa o skutočné semiačko, ktoré máme vo vnútri. Tu sú slová od Zenového majstra Seung Sahna, aby nás povzbudili:

„Koniec tohto sveta znamená začiatok nového sveta. Musíte to pochopiť, dobre? Mnoho ľudí chce zažívať dobré chute, dobrý čas, dobrý pocit. To je len túžba, však? Keď ovocie rastie, najprv má veľmi dobrú farbu, ale ešte nie je úplne zrelé. Keď dozrie, farby sa vytratia. Potom je veľmi sladké, veľmi sladké. Má dobrú chuť. Ale po čase začne hniť. Keď zhnije, objaví sa správne semiačko. Mnoho ľudí chce zažívať dobré chute, ale na tomto ovocí, tomto svete, jeho chuti nezáleží, dobre? Keď všetko úplne zhnije, potom sa semiačko dostane do zeme, znova sa zjaví a opäť sa stáva ovocím. Nebažte teda len po dobrej chuti. Na chuti nezáleží, rozumiete? Vaše myslenie, vaša situácia, vaše telo, všetko čoskoro zhnije. Keď vaša situácia, vaše telo a všetko zhnije, ale vaše centrum je silné, objaví sa správne semiačko. Ak nájdete svoje semiačko, nezomriete. Vaše semiačko nemá život a smrť. Musíme teda nájsť svoje skutočné semiačko, a potom len pomáhať tomuto svetu.

“Nech sa všetky bytosti prebudia k svojej buddhovskej podstate a len to robia v roku 2020.”

Zenový majster Dae Bong