Keď k tebe prichádza desaťtisíc vecí

Mních prišiel za Baoshou a spýtal sa: “Pane, keď k tebe naraz príde desaťtisíc vecí, čo urobíš?” Baoshou odpovedal: “Nesnaž sa ich ovládať!”

Môže sa zdať, že mních zápasil s mnohými nepríjemnými myšlienkami, emóciami a pocitmi, ktoré sa objavili v jeho mysli. Možno aj vy máte podobné obavy. A možno, podobne ako tento mních, aj vy hľadáte úľavu. Kto z nás by ju nechcel, keď k vám príde desaťtisíc vecí? Baoshou dal mníchovi ten najlepší možný návod: “Nesnaž sa ich ovládať!”

Samozrejme, že sa snažíme kontrolovať týchto desaťtisíc vecí. Robíme všetko, aby sme upravili svet tak, aby nás netrápil. A ako ste si pravdepodobne uvedomili, svet nám v tom veľmi nepomáha. Skutočne ho nezaujíma, čo máme alebo nemáme radi. Nezaujíma ho, čo chceme alebo nechceme.

Pred niekoľkými rokmi, keď som sa pokúšal zvládnuť ťažkú situáciu, napadlo mi, že existuje možno iný spôsob. Možno by som namiesto požadovania spolupráce mohol reagovať na to, čo svet od mňa vyžadoval. Mohol som sa dať do harmónie s tými desaťtisíc vecami. To platí pre každého z nás.

A v skutočnosti je to naša tradícia praxe – sadnúť si v komunite, nadýchnuť sa a položiť si otázku: “Čo je to práve teraz?” – a vnímať, čo sa zjavuje. A potom, pri výdychu, neviem – návrat k jednému, návrat k pôvodnému bodu.

Zenový majster Hye Mun