Je zen tá pravá cesta?

Otázka: Zaujíma ma tvoj názor na Osha. Viem, že v minulosti boli problémy s jeho komunitou, ale myslím si, že mal veľa zaujímavých vecí na zdieľanie. Na konci svojho života vyhlásil zen ako cestu.

Jason: Neviem, či by som to niekedy povedal, pretože nie je nič také ako „zen“, a nie je nič také ako „cesta“. Tieto slová len na niečo poukazujú. Buddha v jednej sútre povedal niečo veľmi zaujímavé: všetky rôzne učenia sú ako prsty ukazujúce na Mesiac. Problém je v tom, že sa ľudia pripútavajú k prstu, takže nemôžu vnímať Mesiac. Čo je Mesiac? To je naša osvietená podstata, naše pravé ja, absolútno, akokoľvek to chcete definovať.

Ale najdôležitejšia otázka je, na čo tieto slová poukazujú? „Zen“ neexistuje. Takže ak nie je žiadny zen, čo je tam? Sedím tu na stoličke a odpovedám na tvoju otázku. To je všetko. Meno pre to, slovo, ktoré tomu dávame, je „zen“. Slová pre to sú „cesta“.

O Oshovi neviem nič. Pamätám si, že som počul niektoré jeho učenia, než som začal praktizovať zen, a zdalo sa mi, že ma oslovujú, ale neviem, či je to také dôležité. Existuje veľa učiteľov, ktorí majú úžasné slová, ktoré sú užitočné, však? Pretože, dúfajme, učiteľ inšpiruje ľudí k praxi. Ak vám učiteľ len dáva nové nápady alebo vám napĺňa hlavu systémom viery alebo niečím podobným, nie je to tak užitočné. Ale ak nám slová učiteľa pomáhajú alebo nás inšpirujú k meditácii, čo znamená sadnúť si na vankúš a dôkladne skúmať svoj život, potom si myslím, že je to úžasné.

To, čo je náročné nielen pre zenových učiteľov alebo učiteľov meditácie, ale pre nás všetkých, sú naše činy. V zene existuje učenie, ktoré hovorí: „Jeden čin je lepší ako tisíc slov“. Ľudia môžu povedať mnoho úžasných vecí, ale čo urobia?

Môžem povedať mojim deťom, že ich milujem a povedať im pekné veci. Ale čo je najdôležitejšie, a čo si vlastne pamätajú, sú moje činy. Ako moje činy vyjadrujú moju lásku? Ako v tejto chvíli vyjadrujeme „zen“ alebo „cestu“ alebo všetky učenia? Myslím si, že je lepšie mať vo svojom živote jasné činy, ako hovoriť úžasné veci alebo mať nejaké dobré porozumenie.

V zenovej praxi hovoríme o niekoľkých bodoch. Prvým je skúsenosť mysle pred myslením. Nazývame to buddhovská podstata alebo osvietená podstata. Tento bod je pred „zenom“ a pred „cestou“, pred akoukoľvek filozofiou. Vaša myseľ a vesmír nie sú oddelené.

Druhý krok je naozaj dôležitý. Keď zažijeme myseľ pred myslením, potom môžeme jasne vidieť pravdu tohto sveta. Nepremietame nejakú myšlienku ani nevidíme tento svet alebo iných ľudí cez nejaký filter. Vidíme veci také, aké sú.

Keď to urobíme, môžeme reagovať s múdrosťou. Ale niekedy múdrosť nejaký čas trvá, pretože byť zručný v tomto svete je veľmi náročné. Prečo je to tak? Pretože pred nami sa objavuje veľa situácií. Pred nami sa objavuje veľa ľudí, ktorí môžu mať rôzne názory, iné predstavy a protichodné presvedčenia. Ak sa oddelíme od všetkých a od tohto sveta, potom neexistuje spôsob, ako môžeme urobiť niečo jasným spôsobom. Prebuďme sa teda zo svojho sna, spojme sa s daným okamihom, uzrime pravdu a odpovedajme s láskou a múdrosťou.

Jason Quinn JDPSN