Hladný svet

Existujú dva druhy hladu: hlad tela a hlad mysle. Hlad tela sa dá vyriešiť ľahko: len nakŕmiť ľudí. Ale ľudia s hladujúcou mysľou potrebujú potravu pre svoju myseľ. Ľudia s hladujúcou mysľou nezomierajú. Bažia po moci a potom jej chcú ešte viac. Vravia: “Moja cesta je tá správna, tvoja cesta je nesprávna!” Chcú ovládať tento svet. Nechcú stratiť svoju dobrú situáciu.

V súčasnosti veľa ľudí, ktorí vravia, že chcú svetový mier, sa bojí atómových zbraní. Nechcú zomrieť alebo stratiť svoju dobrú situáciu. To nie je správny svetový mier. Mnoho politikov podobne rozpráva o svetovom mieri. Rusko vraví: “Chceme svetový mier.” Amerika hovorí: “Chceme svetový mier.” Ktorý svetový mier je správny? Práve ľudia s hladujúcou mysľou vyrábajú bomby a atómové zbrane. Rozprávajú o svetovom mieri, ale sú to iba prázdne slová, nie skutočný svetový mier. Na svete existuje tiež mnoho ľudí, ktorí nechcú svetový mier. Myslia si, že svet je tak hrozný, že by mal byť zničený. Aj oni si chcú len udržať svoju dobrú situáciu, preto ich svetový mier je len pre nich samotných, nie pre ďalších ľudí. Ani toto nie je správny svetový mier.

“Ja chcem svetový mier len pre seba” – táto myseľ nie je v rovnováhe. Odstráň tento hlad mysle a problém hladu tela taktiež pominie. Ak sa budeme navzájom milovať, pomáhať si a budeme spolu v harmónii, potom je svetový mier možný.

Zenový majster Seung Sahn