Rodine sa nepáči buddhizmus

Rodine sa nepáči, že praktizuješ buddhizmus – mnoho ľudí je v tej situácii. Prečo? Pretože ťa ľúbia. Všetci ľudia chcú chrániť ľudí, ktorých milujú. Lebo všetky ľudské bytosti majú názor na to, čo je správny život a čo je dobré pre ich rodinu a deti. Každý to má.

Eugen je riaditeľ Zenového centra v Československu. Jeho rodičia sú tí najlepší katolíci a nikdy nepočuli o budhizme. Buddhizmus je vo východnej Európe skutočnou novinkou a ľudia ho považujú za kult. Po skončení sedemdňového ústrania Eugen povedal? „Su Bong Soen Sa, poďme k mojim rodičom, trochu si odpočinieš.“ Najskôr sa mi to trochu nepáčilo: „Tvoji rodičia s tým budú v pohode?“ A on povedal. „Ničoho sa neboj.“ Tak sme k nim šli. Keď sme dorazili do ich domu, jeho matka vytiahla jedlo, všetko vegetariánske. Oni nikdy nejedli vegetariánske veci, ale ona vytiahla samé vegetariánske jedlo. Po jedle som si ľahol a spal na gauči vedľa jedálne, lebo som vnímal, že myseľ matky je veľmi otvorená. Jej pocity voči nám boli: „Si môj syn. Pre mňa si naša rodina.“ A tak som to mohol urobiť. Ale stále som nechápal.

Okolo 9-tej prišiel domov Eugenov otec. Eugen sa postavil z kresla, šiel do sekretára, vybral otcove okuliare, držal ich a povedal. „Otec, sadni si, prosím.“ Podal mu okuliare a predstavil nás. Vtedy som pochopil, že Eugen je ten najlepší syn. Nezávisle na praxi, viere či neviere má správny vzťah, funkciu a situáciu voči svojej rodine.

Takže jeho rodina sa nestará, či praktizuje meditáciu alebo prax démonov. Najdôležitejšie je, aký vzťah má syn k nám. To je dôkaz. „Jeden čin je lepší ako desaťtisíc slov.“ Jeden čin – čo robíš, je nezávislý na mene a forme.

Zenový majster Su Bong