Udržiavanie nášho centra a smeru

Niekedy si myslíme, že sme niečo vyriešili a nahovárame si: „Už sa tak nebudem správať,“ alebo: „Už sa tak nebudem cítiť.“ Ale potom môžeme zažiť niečo, čo to zvráti. To je dôvod, prečo prijímame sľub vidieť sebaklamy ako ustavičné a že ich všetky prekonáme. Mám pre vás jeden zenový príbeh.

Jeden mních sa rozhodol ísť na dlhé sólo ústranie, aby sa zbavil hnevu. Rozhodol sa usilovne praktizovať úplne sám, až kým sa nezbaví hnevu. Jedného dňa, počas cesty na miesto svojho horského ústrania, prešiel okolo farmára, ktorý sa ho spýtal, čo má v pláne. Povedal mu o svojom cieli a farmár povedal, že sa teší, keď ho stretne po jeho ústraní, aby zistil, ako sa mu darilo. Mních ukončil svoje ústranie a s potešením si všimol, že už nepociťuje žiadny hnev. Ústranie fungovalo! Cestou domov stretol toho istého farmára. Mních odpovedal: „Ó, bolo to skvelé. Už žiadny hnev.”

“Naozaj?” spýtal sa farmár.
“Áno, jednoznačne.”
“Preboha, úžasné, ale si si istý?”
„Samozrejme, som si istý,“ povedal mních a začal byť trochu naštvaný.
“Naozaj? Už žiadny hnev?”
“Áno, už žiadny hnev!”
“Takže ty sa už naozaj nehneváš?”
Mních schmatol farmára a zakričal: “SPRÁVNE, UŽ ŽIADNY HNEV!”

Čo znamená byť úplnou ľudskou bytosťou? Dokážeme si udržať svoje centrum, smer a odhodlanie a nie sme úplne vyvedení z miery, keď sa objavia nejaké prekážky? „Ako ti môžem pomôcť?“ niekedy znamená len zostať a spoľahnúť sa na silu prax, ktorá nás drží na mieste a umožňuje nám neodvrátiť sa, aj keď máme strach, hnev, smútok alebo depresiu.

Majsterka dharmy Elizabeth Coombs JDPSN