Prebudenie zo sna

Poviem vám jeden príbeh. Bol raz jeden chlapík, ktorý prišiel ku psychiatrovi tvrdiac, že má vážny problém, ktorý ho trápi už rok.

“Vždy keď spím, sníva sa mi jeden sen. Myši hrajú futbal. Je to pravidelná liga a každý deň hrajú varšavské myši zápas proti inému tímu, a takto to už trvá rok. Nechcem to už viac vidieť. Čo mám robiť?”

Doktor odpovedal: “To je v poriadku. Máte to zo stresu. Existujú na to lieky, tu máte predpis. Každý večer si dajte si jednu tabletku a už nebudete mať žiadne sny.”

Ale chlapík sa potom spýtal: “Mohol by som, prosím, začať s užívaním liekov od zajtra? Dnes hrajú myši finále. Svetový pohár!”

Toto je o našom prebudení. Je to veľmi podobné. Chceme sa prebudiť. Vieme, že je to len sen a že nie je super. Ale stále chceme vidieť finále. Alebo nás v sne stále niečo drží a my len čakáme. To je dôvod, prečo zostávame vo sne.

Preto buďte pozorní. Ak sa nedokážete prebudiť, alebo to ide pomaly, znamená to, že je niečo, čo vás drží. A vy musíte zistiť, čo to je. Učiteľ vám môže pomôcť, ale ten najlepší učiteľ je vo vás.

Oleg Šuk JDPSN
Primary Point, jeseň 2018, Volume 35, Number 3