Ahoj svet!

Ahoj svet!

Ako sa ti darí?

Svet

Prichádzame za Tebou s novou, sviežou, modernou stránkou Bratislavského zenového centra. Jej poslaním je prinášať Ti vždy čerstvé informácie o dianí v Bratislavskom zenovom centre, o jeho aktivitách a plánoch.

Aký je cieľ našej existencie? Keď sa pozriem na to, ako funguješ, milý náš svet a v akom si stave, vidím, že všade je plno utrpenia: vojny, hlad, nesúlad medzi bohatstvom a chudobou, neochota silných a bohatých pomáhať slabým a chudobným, nedostatok pochopenia a empatie.

Znamená to, že my ľudia sme stratili schopnosť rozumieť svojej pravej podstate. Nasledujeme len svoje túžby a svoje názory a nie sme ochotní vnímať potreby a názory ostatných ľudí. Zneužívame svoje prostredie,  bojujeme jeden proti druhému, odčleňujeme sa od svojho prvotného základu a strácame smer svojej existencie.

Všetko je to spôsobené myslením a pripútanosťou k názorom. Keď svoje názory odhodíme, zjavuje sa pôvodná podstata. Tvoja pôvodná podstata, moja pôvodná podstata sú rovnaké. Obloha je modrá a stromy sú zelené. Všetko také, aké je, je pravdou. Vtedy sa zjavuje správne fungovanie ľudskej podstaty: keď si hladný, naješ sa. Keď je niekto iný smädný, dáš mu napiť. Keď niekto potrebuje pomôcť, len pomáhaš.

Zenové centrum je miesto, kde sa snažíme dosahovať svoju podstatu. Najskôr je slabá, zjavuje sa len ojedinele, avšak po dlhšom období pravidelnej praxe zosilnie a je neporaziteľná. Vtedy dokáže správne fungovať v bežnom živote.

Toto všetko praktizujeme v zenovom centre a táto stránka bude fungovať na to, aby prinášala spojenie medzi potrebou zenového výcviku a jeho praktickým uplatnením. Dúfam, že sa Ti bude páčiť – my pre to všetko urobíme. K tomu budeme potrebovať aj Tvoj názor. Keby si cítil, že vieš pomôcť nášmu fungovaniu alebo ho obohatiť, daj nám vedieť. Budeme sa tešiť a budeme otvorení!

S každým novým blogom pribudne na stránke jeden nový zenový príbeh. Tentokrát na otázku Čo je zen?

S úvodným blogom zároveň prinášame súťaž o knihu, ktorú budete môcť nájsť u nás v eShope, ktorý čoskoro spustíme a kde časom pribudnú aj iné zaujímavé predmety s tématikou zenu. Ak sa chcete zapojiť do súťaže môžte buď zdieľať blog z facebooku BZC, alebo nechať komentár u nás na stránke pod článkom.

Kniha

V Dharme, Ľubor Košút
opát Bratislavského zenového centra